Program Destegi:

Buradaki programlar veri toplayan istasyonlardaki bilgisayarlarda kullanilir. Bu programlar yardimi ile istasyonlar veri toplayarak ITÜ'deki sunucuya bilgi gönderirler. Sadece istasyonlar tarafindan 'download' edilerek kullanilabilir. Baska amaçlarla kullanilamazlar.

1- Client420.zip (Version 4.2.0 Build 4) (383 Kb)

İndikatör cihazından gelen değerlerin kaydedilmesi ve grafiğe dökülerek istendiğinde belirtilen FTP sunucusuna gönderilmesini sağlar. Tek bir 12 saatlik grafik oluşturabileceği gibi istendiğinde son iki saatlik grafiğinde gösterilmesi sağlanabilir.
'Ayarlar' kısmında dikey aralık değeriyle grafik detayı ayarlanabilir.
Program çalıştırıldıktan sonra otomatik olarak veri okuma işlemine başlar. Sunucu şifresi yanındaki 'sakla' işaretlenerek otomatik veri göndermeye geçmesi sağlanabilir.
Bu program eski versiona ait client.exe ile değiştirilerek kullanılabilir.

Version 4.2.0 : Ağ bağlantılarında ortaya çıkabilecek sorunlara karşı uzun süreli kesintileri engellemek amacıyla, sorun oluştuğunda programın kendiliğinden tekrar başlatılması sağlanmıştır. Faaliyetin takip edilerek karşılaşılan sorunlar istasyon sorumluları tarafından o güne ait log dosyası (Clientyyyyaagg.log) eklenerek en kısa sürede i.zagli (at) hho.edu.tr adresine gönderilmesi sorunların hızlı şekilde giderilmesi ve daha az müdahele gerektiren istasyonlara ulaşılması açısından önemlidir.

Version 4.1.1 : Sunucu aracılığı ile istenilen istasyona ait yerel LOG dosyalarının alınması sağlanmıştır. Bu sayede istasyonlardaki hataların analizi ve giderilmesi hızlandırılmış olacaktır. İlk çalıştırmada oluşabilecek hata mesajı göz ardı edilerek 'Ayarlar' kısmına girilip yeni ayarlar kaydedilmelidir. Bu sürüm kullanılırken eski sürümde bulunan borlndmm.dll, cp3240mt.dll, tee35.bpl, vcl35.bpl, vclx35.bpl dosyalarının hiçbirine ihtiyaç yoktur(silinebilinirler :-)).
Ayrıca bu sürümde eski günlere ait grafiklerin görüntülenmeside eklenmiştir. Yerel dosyayı 'binary' olarak saklamakta, sunucuya 'text' olarak bilgi göndermektedir.


Version 4.1.0 :
Programın kullanıcı arayüzü büyük ölçüde değiştirilmiştir. İlave olarak bilgisayar üzerinde tanımlı bulunan Çevirmeli Bağlantı (Dialup Networking) ayarlarından tercih edilen birini kullanarak, yayınlamadan önce bağlantı yapılmasını ve yayınlama sonunda bağlantının kesilmesi sağlanmıştır. Bu sayede sürekli bağlantı bulunmayan noktalarda ekonomik istasyon işletimi sağlanabilecektir. Program tarafından gerçekleştirilmeyen bağlantı, yayınlama sonunda kesilmez.

Version 4.0.2 : İstasyonlara ait bütün dosyaların sunucu üzerinde ayrı bir klasör içerisine gönderilmesi sağlanmıştır. Giriş sayfasının değiştirilebilmesi için bütün istasyonlar tarafından biran önce yüklenmesi gerekmektedir. İlk çalıştırmada Ayarlar kısmına girerek bütün değerlerin kontrol edilmesi gerekmektedir.(Uzun ve Kısa zaman dilimleri)
Bağlantı olmadığı zamanlarda gönderilecek verilerin yerel dosyada saklanarak ilk bağlantıda sunucu üzerindeki gerekli dosyalara eklenmesi sağlanmıştır. Bu sayede sunucu üzerindeki veriler eksiksiz olarak güncellenebilecektir.
Build 9 : Uzun süreli kesintilerden dolayı oluşan, LOG dosyalarındaki karışıklık engellendi.
Build 6 : Ayarlar bölümüne, belirtilen tarihte otomatik olarak silinen Bilgi Notu bölümü eklenmiştir.
Build 4 : Kayıtçı bilgisayarın Tarih ve Zaman gösterme şeklinden bağımsız olarak, hatasız ayarlama yapılması sağlanmıştır. Build 2'de kayıtçı bilgisayarın Tarih/Saat düzeni Türkiye olarak ayarlanmalıdır.
Build 2 : Sunucu bilgisayar ile Kayıtçı bilgisayarın Tarih ve Saat bilgilerinin eşitlenmesi sağlanmıştır. Kayıtçı bilgisayarlardaki olası zaman kaymalarının günde bir kere eşitleme yapılarak önüne geçilmiştir.

Bilgi : i.zagli@hho.edu.tr

2- quake.zip (Version 3.00)

Istasyon verilerinin kaydini, grafik olarak gösterimini, seviyeye bagli uyari verilmesini, FTP ile internete grafik veri gönderilmesini saglar. istasyon isminin ilk dört harfine 2 ve 12 ekleyerek iki adet "gif" uzantili dosya olusturur ve ftp ayarlarindan girilen "internet server"a gönderir.

Örnegin;

istasyon ismi= maslak , gönderme araligi=5 dakika, örnekleme süresi=5000ms ise her 5 dakikada bir 'masl2.gif' ve 'masl12.gif' dosyalari

"ftp server"a gönderilir. Su an ftp server 160.75.26.201, remote directory kullanilmadigindan bos birakilabilir.

3- forecaster V3.0 : istasyon verilerinin kaydini, grafik olarak gösterimini, seviyeye bagli uyari verilmesini saglar

4- Atomic.zip

Kurulduğu bilgisayarın tarih ve saatini "WorldTime Server" sitesinden günceller. İstasyonların zaman senkronizasyonunun sağlanması için istasyon sorumluları tarafından kurulması gerekmektedir. Çalışıtırdıktan sonra günde bir kere zamanı kontrol edip gerekli düzeltmeyi yapar. (Bağlantının üzerinde sağ tuşa basarak "Save Target As..." seçeneğini tıklayınız)

 

Ana sayfa