1 Haziran 2004 (07:00)

1- 31 Mayıs 2004 tarhili yorum sayfasında işaratli bulunan Sakarya istasyon kaydından yaklaşık 26 saat sonra OV sınıfının beklentilerine uygun olarak M4 Adapazarı/Karapürçek depremi meydana gelmiştir. İşaretli örüntü genlik değişimi lokasyonun yapısal özellikleri ve istasyona göre olan konumuna bağlı olarak oluşan depremin büyüklüğü ile tam bir orantı göstermeyebilmektedir. İşaretli örüntü sonrası eğri zarfından sapma olması yakın mesafeli bir etki olduğunu göstermekle birlikte yine de %genlik değişiminin M4 için büyük olduğu düşünülmektedir. Diğer yandan OV sınıfında depremsellikle ilişkilendirme bakımından da başarılı bir örnek olduğu söylenebilir. Örüntü sonrasındaki 2 saatte Marmara'da 2 küçük deprem meydana gelmiştir (Kandilli Rasathanesi).

2- Deprem tahmin liginde kullanıcılar antreman kayıtları yapılabilmektedir. 7 Hazirana kadar yapılacak tahminler lig puanına katılmayacak olup sadece deneme niteliğindedir. Bu başlangıç tarihi yeterli alışkanlık süresi sağlayabilmek için 1 hafta daha uzatılabilir. Çünkü doğal olarak pek çok yöntemde ancak 2-4haftada bir tahmin verisi oluşmaktadır. Deprem tahmin ligi ile ilgili iki konuya dikkat edilmelidir

a) Yer bildiriminde aşağıda görülen harita (tahmin giriş sayfasında da bulunmaktadır) üzerinden F3 vb bir giriş yapıldığında işaretli alan tam puan alanı olup bu alanın dışındaki depremler de verilen hedef süresindeki puanlamaya katılmaktadır. Yer sapması, büyüklük sapması ve tahmin süre genişliğine göre puan  hesaplanmaktadır. -/+0.4büyüklük sapması magnitüd bakımından tam isabet toleransı içerisinde yer almaktadır.

b) Bazı tahmin yöntemleri uzun süre çok sayıda başarısız küçük deprem bildirimi sonucu negatif (-) puan birikimine neden olabilir. Ancak aynı yöntemin daha büyük magnitüdlü as sayıda depremlerdeki başarılı tahminler ile alacağı puan üstel olarak büyük olacağından aradaki farkı kapayabilecektir. Bu nedenle yönteme sadık kalmak ve orta vadede mevcut puanlamadan etkilenmemek önemlidir. Uzun bir süre sonra  (en az 5..12Ay) değerlendirmede anlamlı puanlama oluşmaya başlayacaktır.