12 Mart 2005 (16:30) 

1- Yerel olarak istasyon bazında tanımlanan bir anomali olmaksızın istasyonlar genelinde frekans spektrumundaki yukarı kayma ve varyansın artışı ölçüm alanı dışında da olsa genel sismik etkinlikte artışla ilişkilendirilmekteydi. Nitekim özellikle Yeşilyurt, Çorlu, Çanakkale gibi sağlıklı veri gönderebilen istasyonların tümünde bu farklılık son 4 günde gözlenmiş olup aşağıda ilgili grafikler yer almaktadır. Yine istasyonların bulunduğu ölçüm bölgesi dahilinde bir anomali ile ilişkilendirilmeyen bu gelişmeye paralel olarak sabah 09:36 Karlıova Bingöl depremi meydana gelmiştir. Depremin olduğu bölgedeki bir değişim ile Kuzey Batı Anadolu'daki istasyonların ölçümlerinin etkilenmesinden ziyade geniş alanlı ortak bir etki altında eşik değerlere ulaşmış fay bölgelerinde bu etkinliğin depreme dönüştüğü ve zamanlamalardaki ilişkinin dolaylı olduğu düşünülmektedir.

2-Önceki yorum sayfasında mevcut küçük magnitüdlü depremlerle (M<3) ilişkilendirilmemesi gereken örüntüler bulunduğu ve bunların OV+ (24..72 saat aralığı) olarak sınıflandırılabileceğine işaret edilmişti. Günlük değişim zarfı üzerine süperpoze olan bileşenin istasyonlarda ölçülen genliğinin büyük olmadığı iletilmişti. Bu, belirtilen olası bir ortak nedenle oluşan etkinin Kuzey Batı Anadolu'daki istasyonlarda daha küçük bir süreksizlik yarattığı şeklinde açıklanmaya çalışılabilir. Aynı dönemde Marmara'daki küçük magnitüdlü deprem sayısının arttığına da dikkat edilmelidir.

3- Tunceli-Pülümür istasyonu ölçüm yapmıyor olup sabit test verisi göndermektedir. Gerçek ölçüme geçene kadar bu sabit veri değerlendirme dışıdır.

4-En alttaki grafikte Yeşilyurt'un son 12 günlük efektif değer değişimi görülmektedir.