16 Mayıs 2004 (07:30) (08:30 ek) [ ]

1- Aşağıdaki 2 haftalık Yeşilyurt grafiğinde 06:30 Yalova depremi öncesi gelişimin belirgin olduğu (deprem anı mor ok)  ve yöntemin başarısı açık olarak görülebiliyor.

2- Yalova M4.2 depremin yaklaşık 12 saat  öncesi  Göztepe grafiğindeki OV örüntü aşağıda görülmektedir. Aynı nokta kaynaklı olarak ilişkilendirilebilecek daha büyük genlikli bir başka işaret şimdilik kaydedilmedi. Aşağıdaki grafiğe dikkat edilirse ilk impuls (19:33) sonrası ikinci işaret (20:05 aşağı yönlü küçük olan) 30 dakikanın biraz üzerinde bir süre sonra.kaydedilmişti. M4.2'nin ilk ardçısı M2.9 (Kandilli) da 34 dakika sonra meydana geldi. Uyarı işaretlemelerinin başarılı olduğu görülmekte. Tahsisatı olmadığı için Heybeliada'daki cihaz çalıştırılmamaktadır. Büyükada'da haberleşme imkanı olan bir yere taşınması girişimleri sürmektedir.  

3- Önceki yorum sayfasındaki işaretlemenin ardından aşağıdaki sismometre kaydı  Ege'nin kuzeyinde, Türkiye sınırlarının dışında M4.1 deprem kaydına ait.

4-  Deprem Tahmin Ligi  için kurallar ve başvuru formu yayınlanmaya başlamıştır. Başvurular alınmaya başlamıştır.

5- İTÜ sismometre saat 10:00 civarında devreye girecektir. Tunceli sismometrenin salı günü devreye alınması planlanmıştır.

6- Yeşilyurt grafiğinde inişin devam etmesi periyot dışı. Bir sonraki dip dönüşünün ayrıca değerlendirilmesi gerekebilir.