25 Aralık 2006 (06:00) [ ]

1- 16 Aralık'ta işaret edilen değişimin ardından 19 Aralık günü Marmara Denizi'nde M4.2 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Alttaki 10 günlük Çanakkale grafiğinde a) İlk işaretli (Yeşil) dönem içinde YF ve süreksizliklerin sonunda M4.2 deprem Marmara Denizi güney batısında meydana geldi. b) 23 Aralık'ta görülen %8'lik düşüşün ardından Türkiye genelindeki depremsellikte artış görüldü. 4-5deprem/gün ortalamasından 24 Aralık itibarıyla 17deprem/gün'e çıkılmıştır. Bu da proje verilerindeki işaretçilerle ile devamındaki sürede depremsellik arasındaki ilişkinin göstergelerinden biridir.

2- Aşağıda Çanakkale, Yeşilyurt ve Sakarya istasyonlarının son 12 saatlik değişimi görülmektedir. Burada iki bileşen bulunmaktadır a) İstasyonların geneline yaygın ortak, hızlı, fakat süreksizlik içermeyen değişimler daha geniş ölçekli global bir gerilim dalgasının işaretçisi olabilir ve sonucu çok uzak mesafelerdeki etkinliklerle ilişkilendirilebilir. b) Zarfın inişi sonunda olası YF içeren bir zaman aralığı sonuna  yükselme fazına yakın orta-yakın kaynaklı (OV+) etki.

3- Aşağıda Yeşilyurt istasyonunun 25 günlük değişim görülmektedir. Çorlu dahil veri kesintisi bulunan istasyonların veri göndermesi değerlendirmelerin daha sağlıklı yapılabilmesi için önemlidir.