31 Ocak 2004 (05:00)

23 Ocak tarihli yorumda yer alan "Peryodik bileşende kayma görülmezse bir sonraki genlik artış aralığı 27-29 Ocak aralığına denk gelmektedir" ifadesi doğrultusunda Kandilli rasathanesi kayıtlarına göre deprem sayıları,

24 Ocak 25 Ocak 26 Ocak 27 Ocak 28 Ocak 29 Ocak 30 Ocak
2 2 0 6 7 3 4
** ** ****** ******* *** ****

şeklinde tamamen beklentiler dahilinde gerçekleşmiştir. Bu bölgenin kısa süreli doğal depremsellik periyoduna bağlıdır. Ancak uzun süreli bileşenlerin ya da diğer fiziksel tetikleyici mekanizmaların etkisi ile oluşması muhtemel orta büyüklükteki depremler ve artçıları bazen bu dönüşümlü etkiyi örtmekte ve görülmesini engellemektedir. Bir de bu periyodik dönemde OV+ olarak sınıflandırılan örüntüler ile karşılaşılabilmekte ve olası etkileri sonrasındaki 24<t<72saat aralığında gerçekleşebilmektedir. Projenin benzerlerine göre üstünlükleri olsa da bazen bunu sokaktaki vatandaşın anlayamadığı yolunda mesajlar alınmaktadır. Aslında EKG grafiklerini de konuda uzman olmayan birisi yorumladığında kalp krizi riski ile ilgili bilgi verip-vermediği konusunda benzer yorumlarda bulunabilir. Bu EKG cihazının kullanılmamasını gerektirmez.

Proje ile ilgili çalışmalar bugünlerde Japonya'da sürdürüldüğünden biyolojik etkilerin ve diğer yeni yöntemlerin değerlendirilmesine yönelik hazırlanmakta olan "derpem tahmin ligi" sayfası iki hafta sonra devreye alınacaktır. Bu konuda, sistemde yer almak isteyenler temas bilgilerini, özgeçmişlerini ve  çok kısa olarak değerlendirme yöntemlerini(algılama ve tahmin biçimleri, örneğin olası bir depremin mesafesi, zamanı ve büyüklüğüne bağlı olarak vücudun farklı yerlerinde ağrı, sızı ya da allerji hissetme vb) asli@berk.tc adresinden sayın Aslı Köklü hanıma iletebilirler.